Piątka kielichów nieszczęście smutek brak nadziei

Karta 5 kielichów, znana również pod nazwą 5 pucharów jest jedną ze smutniejszych kart. Już sam obraz karty, który najczęściej przedstawia odwróconą plecami postać w długim czarnym płaszczu szprawia nas w ponury nastrój. Symbol przygnębienia, utraty radości, a także przeżywane przez nas rozczarowanie.
Pięć kielichów to marzenia i pragnienia człowieka, które zostają skonfrontowane z rzeczywistością, pospolitym i zwyczajnym życiem. Wyobrażenia, które ktoś miał są znacznie inne niż to co przynosi mu los. Karta przedstawia wiele negatywnych emocji – smutek, rozgoryczenie, niespełnienie.
Piątka pucharów może przedstawiać nad wyraz skupienie się na nieszczęściu, które nas dotknęło i niemoc pozostawienia przeszłości za sobą przez co jesteśmy nieszczęśliwi. Karta w pozycji odwróconej opowiada o powrocie nadziei, akceptacji przeszłości. W pytaniach o miłość oznacza żal, smutek, rozstanie czy skomplikowany związek. W rozkładach finansowych mówi o niepotrzebnym rozpamiętywaniu swoich porażek, brak umiejętności nauki na swoich błędach.
Gdy pytamy o zdrowie mogą pojawić się problemy ze zdrowiem takie jak bóle głowy, torbiele, wylewy, a także choroby psychiczne takie jak depresja czy załamanie nerwowe.